Interaktivní hrátky s textilem

admin, 2. 1. 2014

Ve čtvrtek 12. 12. se žáci 9.A a 9.D zúčastnili projektového dne „Interaktivní hrátky s textilem“ na Střední průmyslové škole textilní v Liberci. Po dramatičtějším příjezdu a kratičkém přivítání jsme se přesunuli do školních dílen, kde celý projektový den probíhal. Nejprve nám vysvětlili, jak se vlna zpracovává a zároveň nám ukázali stroje, na kterých k tomu dochází. Některé byly tak staré, že je obdivuhodné, že ještě fungují.

Potom se všichni žáci rozdělili do čtyř skupin, v rámci nichž absolvovali program, na kterém se podílely i studentky třetího ročníku. V různých učebnách a dílnách jsme si vyzkoušeli nejen šití jehlou (pro některé zřejmě první zkušenost), ale i na průmyslovém šicím stroji, „vyplstili“ jsme si obrázek z vlny, vyrobili kotilionek a zkusili tkát na velmi starém tkalcovském stavu. Příjemným zpestřením bylo i drobné občerstvení, které pro nás připravily paní profesorky a které jsme „vyluxovali i s drobečkama“. I když se asi většina žáků na tuto střední školu nepřihlásí, celý projektový den byl určitě zajímavý. Dozvěděli jsme se věci, o kterých mnozí z nás neměli ani tušení, hodně jsme si toho vyzkoušeli a asi každý z nás si našel něco, co jej zaujalo. Určitě to bylo zpestření výuky a pro ty, kteří se budou hlásit na tuto střední školu, velmi příjemné seznámení se s ní. Po závěrečném zhodnocení celého programu jsme byli pozváni na pokračování této akce, které by mělo proběhnout již v dubnu.

Žáci 9.A a 9.D ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant