Halloween na pracovišti ZŠ v ulici Bělíkova

admin, 3. 11. 2014

Poslední dva říjnové dny obsadili naši školu duchové, kostlivci, čarodějnice a další příšery! Ale i strašidla se musela učit – v naší škole totiž probíhaly projektové dny, inspirované svátkem Halloween. Jak se v rámci vyučování děti dozvěděly, jde o svátek vycházející z keltských tradic a ač má tedy důležitější místo mezi svátky v anglosaských zemích, před mnoha staletími se díky přítomnosti Keltů slavil i tady u nás. Proto se k němu – jako veselejší protiváze naší křesťanské Památce zesnulých – můžeme vracet. A tak se nám škola zaplnila strašidly z vyřezaných dýní, ale nejen to. Děti se také dozvěděly spoustu informací spojených jednak s Halloweenem, ale i Dušičkami (informace samy vyhledávaly a zpracovávaly a oba svátky pak porovnávaly), skládaly a četly pověst o Jackovi, která je spojena s tradicí vyřezávání dýňových luceren, počítaly „halloweenské“ slovní úlohy (např. páťáci se stali začínajícími podnikateli zemědělci, kteří plánují pěstovat a prodávat dýně a museli svůj podnikatelský záměr naplánovat a spočítat náklady i předpokládaný zisk), v angličtině se děti naučily nová „halloweenská“ slovíčka, ale také si sami přeložili recept na pravé halloweenské muffiny. A ty si dokonce upekly. A nakonec došlo i na tradiční hry, spojené s tímto svátkem. A tak i když se mohlo zdát, že je v naší škole místo učení nějaký strašidelný karneval, děti se během těchto dvou dnů naučily hodně – především spolupracovat se spolužáky, hledat a zpracovávat informace, kriticky se zamýšlet nad lidovými tradicemi a jejich místem v našem životě a mnoho dalšího.

Mgr. Anna Chvojková

P1140129  P1140190  P1140239  P1140269  P1140281  P1140303  P1140315  OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA