Sběrový týden na „Bělíkačce“

admin, 11. 11. 2012

Začátek listopadu patřil na pracovišti ZŠ v Bělíkově ulici tradičnímu podzimnímu sběru papíru. Žáci za pomoci svých rodičů, prarodičů, širokého příbuzenstva a známých nanosili během deseti dnů do školy tolik balíků, balíčků a krabic s papírem, že téměř zaplnili celou místnost bývalého skladu nábytku. Přebírání a vážení sběru zajišťovali naši nejstarší žáci – tedy páťáci. Každý den tak „sběrová služba“ trávila ve škole o několik hodin víc než obvykle – a je třeba říct, že ochotně a svědomitě. Za to jim patří po právu velká pochvala. Pochvalu si ale zaslouží všechny děti, které se do sběru zapojily (byla jich většina). A tak společnost Wega recycling, která se zabývá zpracováním druhotných surovin, z naší školy odvezla 4 560 kg novin a časopisů, 760 kg kartonových obalů a zároveň 135 kg víček z PET lahví a 24 kg hliníku (tyto suroviny vybíráme průběžně, žáci je tedy nasbírali během měsíce září a října).

Děti sběrem druhotných surovin jednak pomáhají životnímu prostředí (ekologická výchova je součástí našeho školního vzdělávacího programu), ale také si přispívají na společné třídní akce, protože získané finanční prostředky si třídy rozdělí podle množství nashromážděného sběru a žáci pak sami rozhodují, jak je využijí. V loňském roce si například čtvrťáci z takto získaných peněz zaplatili bowlingové dráhy a užili si pěkné odpoledne, druháci a třeťáci si užili pěkný výlet do muzea stavebnice Merkur, které navštívili v rámci školy v přírodě a prvňáci si koupili do třídy hry na přestávky a encyklopedie do své třídní knihovničky. Co s vydělanými penězi podniknou letos, o tom se žáci domluví se svými třídními učiteli na třídnických hodinách.

Mgr. Anna Chvojková